
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Operating Supply Current | 12 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | -25 V |
| Line Regulation | 1.5 mV |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 12 µA |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 270
Distributors
pcbx
Unit Price$4.02951
Ext.Price$4.02951
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.02951 | $4.02951 |
| 10 | $3.09530 | $30.95300 |
| 25 | $2.90268 | $72.56700 |
| 50 | $2.72202 | $136.10100 |
| 100 | $2.60639 | $260.63900 |
| 300 | $2.50665 | $751.99500 |
| 500 | $2.41071 | $1205.35500 |
| 1000 | $2.35013 | $2350.13000 |
